Jak zaprojektować klimatyzację do biura?

Klimatyzacja stanowi obecnie jeden z ważniejszych elementów wyposażenia obiektów biurowych. Wpływa na komfortowe warunki do pracy, lepsze samopoczucie i w rezultacie większą wydajność pracowników. Aby jednak klimatyzacja spełniła oczekiwania użytkowników, musi zostać odpowiednio zaprojektowana.

Projektowanie klimatyzacji to jedna ze specjalności naszej firmy. W tym artykule podpowiadamy, na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę na tym etapie prac.

Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze klimatyzacji do biura?

Projektowanie klimatyzacji zawsze rozpoczyna się od szczegółowej analizy potrzeb konkretnego klienta, aby następnie zaproponować rozwiązania spełniające wszystkie oczekiwania. Podczas planowania doboru odpowiedniego systemu klimatyzacji oraz ich montażu trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na jakość użytkowania i wydajność klimatyzacji.

Dobór klimatyzatorów do pomieszczeń biurowych jest zależny od wielu czynników, ale najważniejsze informacje potrzebne do ustalenia wydajności urządzenia to:

  • powierzchnia, jaka będzie chłodzona (100 W mocy chłodniczej na 1 m2 powierzchni lub 30 W na m3 w przypadku wysokich pomieszczeń powyżej 3,5 m)
  • liczba osób przebywających w pomieszczeniu (100-150W na każdą osobę)
  • liczba innych źródeł ciepła, takich jak m.in. komputery, monitory, drukarki itp.

Inne czynniki, które trzeba uwzględnić na etapie projektowania klimatyzacji

Powyżej opisane czynniki to podstawowe, ale nie jedyne kwestie, które warto wziąć pod uwagę na etapie tworzenia projektu. Warto też uwzględnić kształt i specyfikę pomieszczeń, w których zostanie umieszczony klimatyzator, a także pozycję i powierzchnię znajdujących się w nim okien oraz stopień nasłonecznienia wnętrz.

Bardzo istotne jest także miejsce zamontowania urządzenia. Do wyboru są nie tylko standardowe klimatyzatory ścienne, ale również klimatyzatory kasetonowe montowane na suficie (gdy nie ma możliwości montażu na ścianach), a także klimatyzatory przysufitowo-przypodłogowy (montowane w pomieszczeniach o skośnych ścianach).

W dużych pomieszczeniach biurowych oraz salach konferencyjnych, restauracjach czy innych obiektach komercyjnych o większym metrażu, rekomendowane są takie systemy jak m.in. wspomniane wcześniej klimatyzatory kasetowe, klimatyzatory Multisymultaniczne (zbudowane są z jednego agregatu i kilku jednostek wewnętrznych), klimatyzatory VRF (stworzone do działania na dużych obiektach i wielu kondygnacjach).

Ikona adresu
Ikona telefonu