Aby klimatyzacja w domu, mieszkaniu czy biurze działała sprawnie, wydajnie i bezpiecznie dla zdrowia użytkowników, należy ją regularnie serwisować. Profesjonalne czynności serwisowe pozwalają utrzymać klimatyzację w należytej czystości, co wpływa na jej działanie i żywotność, a także przeciwdziałają rozwojowi drobnoustrojów.
W tym artykule podpowiemy, jak często serwisować klimatyzację, aby utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas, jakie czynności wykonują specjaliści, a co można zrobić samemu.
Profesjonalne serwisowanie klimatyzacji — jak często?
Klimatyzator należy serwisować 2 razy do roku:
- po sezonie chłodzenia (lato),
- po sezonie grzania (zima).
Jest to wymóg niezbędny nie tylko do utrzymania gwarancji, ale również należytej czystości urządzenia. Przeglądem i serwisem klimatyzacji powinni zająć się fachowcy. Nasza firma, oprócz usług projektowych i montażowych, zapewnia również wsparcie serwisowe. Zapewniamy pomoc zarówno w ramach czyszczenia klimatyzacji, jak i niezbędnych przeglądów czy napraw urządzeń klimatyzacyjnych.
Najważniejsze czynności serwisowe
W ramach prac serwisowych konserwator przede wszystkim dokładnie czyści wnętrze urządzenia, a także dezynfekuje parownik z zastosowaniem specjalistycznych preparatów o działaniu grzybobójczym i bakteriobójczym. Metoda oraz poszczególne czynności związane z oczyszczaniem klimatyzatora zależą od rodzaju urządzeń i instalacji.
Oprócz tego konserwator kontroluje stan urządzenia, szczelność instalacji oraz poszczególnych jej elementów. W ten sposób możliwe jest zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości i — w razie konieczności — podjęcie stosownych działań naprawczych.
Co możemy wykonać samodzielnie?
Podstawowe czynności związane z czyszczeniem klimatyzacji jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Przede wszystkim warto systematycznie usuwać powierzchniowe zanieczyszczenia z zewnętrznych części urządzenia — wraz z wlotem i wylotem powietrza. Wystarczy użyć do tego suchej, miękkiej ściereczki. Przy mocniejszych zabrudzeniach można sięgnąć po delikatny domowy detergent.
Oprócz tego należy dbać o filtry powietrza. Filtry jednorazowe wymieniamy z częstotliwością zalecaną przez producenta, a wielokrotnego użytku płuczemy pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła oraz preparatu bakteriobójczego w celu pozbycia się pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Samodzielne zabiegi warto wykonywać systematycznie. Podejmowanie działań dopiero wtedy, gdy z klimatyzacją zaczyna dziać się coś niepokojącego, np. wydobywają się z niej nieprzyjemne zapachy, może być nieskuteczne.
Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie czynności jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie. Niektórych prac nawet nie należy się podejmować bez stosownych umiejętności, gdyż istnieje ryzyko przypadkowego uszkodzenia klimatyzatora. Dlatego profesjonalne serwisowanie należy oddać w ręce specjalistów.