Kwiecień 6, 2017

Wentylacja

Centrala wentylacyjna

Centrala wentylacyjna to grupa urządzeń zamknięta w jednej obudowie, która służy do dostarczania świeżego powietrza o odpowiednich parametrach do pomieszczeń. Powietrze takie oprócz oczyszczenia przez wbudowany filtr, możemy w zależności od potrzeb: ogrzać lub schłodzić.

Wentylacje mechaniczną stosuje się w lokalach w celu zachowania odpowiedniej ilości wymian powietrza, wymaganych w danym typie pomieszczenia po to aby umożliwić komfort przebywających w nim osób. Centrale wentylacyjne są stosowane we wszelkiego rodzaju lokalach, od domków jednorodzinnych po supermarkety.

Rekuperator

Rekuperator to wymiennik, który pozwala odzyskać znaczną część ciepła (chłodu) zawartego w zużytym powietrzu. Zasada działania rekuperatora jest bardzo prosta, jego konstrukcja też nie należy do skomplikowanych, natomiast korzyści jakie nam daje są naprawdę spore. Sprawność rekuperatorów według niektórych producentów sięga 95%, co oznacza, że możemy bardzo dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu (chłodzeniu) pomieszczeń wentylowanych.

Wyciąg wentylacyjny

W pomieszczeniach takich jak kuchnie, toalety, magazyny ze szkodliwymi substancjami zachodzi konieczność usuwania zanieczyszczonego, gorącego czy zawierającego parę wodną powietrza. Do tego typu zadań stosuje się różnego rodzaju wentylatory, okapy, wyciągi. Istnieje bardzo dużo typów wentylatorów przeznaczonych do konkretnych potrzeb, spełniających najróżniejsze wymagania.

Kurtyna powietrzna

Jest to urządzenie służące do blokowania dostępu chłodnego powietrza do pomieszczenia ogrzewanego, gdzie częste otwieranie drzwi powoduje mieszanie się powietrza o różnych temperaturach. Kurtyny służą także do ograniczenia dostępu kurzu, pyłu do pomieszczenia, redukują koszty grzania (chłodzenia). Urządzenia te można z powodzeniem stosować w chłodniach w celu zapobiegania dostępu ciepłego powietrza.

Facebook
Facebook
Facebook