Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Lato przynosi nam wysokie temperatury, które nieraz utrudniają nam pracę czy odpoczynek w domu. Klimatyzacja zamontowana zarówno w biurze, jak i w prywatnym mieszkaniu to doskonałe rozwiązanie tego problemu. W zimie natomiast może posłużyć jako dodatkowe urządzenie grzewcze. Jednak by była ona w pełni sprawna, musi być czysta. Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego jest potrzebne?

Serwis i czyszczenie klimatyzacji są potrzebne przede wszystkim do utrzymania gwarancji urządzenia. Nie dbając w podstawowy sposób o klimatyzację powodujemy, że zaczyna się w niej osadzać kurz oraz staje się ona siedliskiem wirusów i grzybów, które każdorazowo rozprowadzamy w powietrzu włączając ją. W ten sposób narażamy nie tylko siebie na różne choroby czy nieprzyjemny zapach, ale także pozostałych domowników czy współpracowników.

Lekceważąc systematyczne czyszczenie klimatyzacji lekceważymy nie tylko nasze zdrowie, ale także nasz portfel. Zanieczyszczona klimatyzacja traci swoją wydajność, może głośniej pracować i zużywać więcej prądu. Efekty takiego zaniedbania skutkują utratą gwarancji urządzenia.

Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Czyszczenie klimatyzacji powinno być przede wszystkim regularne. Serwis klimatyzacji musi odbywać się dwa razy do roku, natomiast czyszczenie filtrów klimatyzatora powinno odbywać się znacznie częściej.

Czyszczenie filtrów jest stosunkowo proste, dlatego może je wykonywać samodzielnie właściciel danej klimatyzacji. Wystarczy wyjąć filtry z obudowy klimatyzatora i delikatnie oczyścić je z większych zabrudzeń pod bieżącą wodą. Przed ponownym montażem filtrów należy je dokładnie wysuszyć.

Aby serwis klimatyzacji był prawidłowo i w pełni wykonany, pracę tę należy zlecić osobie wykwalifikowanej w tym zakresie. Profesjonalny serwis klimatyzacji uwzględni sprawdzenie jej funkcjonowania oraz pozwoli na pozbycie się powstałych zanieczyszczeń. Doświadczony pracownik wykona przegląd klimatyzacji krok po kroku i użyje specjalnych środków chemicznych odgrzybiających, dezynfekujących do oczyszczenia parownika, oraz tacy ociekowej klimatyzatora. W ten sposób zyskamy pewność, że działa ona prawidłowo i nie zagraża naszemu zdrowiu.

 

Ikona adresu
Ikona telefonu