Czym jest i jak działa rekuperacja?

Na pewno każdy z nas chce, by dom, w którym mieszkamy był miejscem przyjaznym i komfortowym. Aby osiągnąć ten cel, warto stosować nowoczesne rozwiązania, które poprawiają jakość życia wpływając na wygodę i bezpieczeństwo. Jednym z nich jest rekuperacja, która zyskuje coraz większą popularność. Czym jest? Jaka jest zasada działania, na której opiera się cały proces? I jakie są zalety tej metody? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.  

Rekuperacja – czym jest?

Rekuperacja oznacza wentylację mechaniczną połączoną z odzyskiem ciepła. Rozwiązanie to ma wiele zalet i wyróżnia się wysoką skutecznością. Cały proces opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. To dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń, a także – co ważne – odzyskiwanie ciepła. Należy podkreślić, że rekuperacja bazuje na nowoczesnej wiedzy, a w czasie jej stosowania oba strumienie powietrza nie ulegają pomieszaniu. 

Zasada działania

Na czym bazuje proces rekuperacji? Jak już wspomnieliśmy odbywa się on przy pomocy urządzenia nazywanego rekuperatorem lub centralą wentylacyjną. To dzięki jego użyciu możliwe jest wyciąganie powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie, przy czym pierwszy strumień to powietrze zimne i czyste, a drugi – powietrze ciepłe i zużyte. Dzięki specjalnej budowie całej instalacji dwa strumienie spotykając się ze sobą w wymienniku ciepła nie mieszają się, a jedynie wymieniają potrzebnym ciepłem. Wszystko to sprawia, że do każdego pomieszczenia w naszym domu dociera świeże, pełne tlenu powietrze, które jednocześnie nie jest zbyt zimne i nie powoduje wychłodzenia budynku. 

Powietrze, którego chcemy się pozbyć jest wyciągane na zewnątrz przy pomocy anemostat, czyli okrągłych kratki na suficie i ścianach. Z kolei świeże powietrze jest pobierane za pomocą czerpni, która znajduje się na zewnątrz budynku. 

Budowa rekuperatora – na czym bazuje to urządzenie?

Rekuperator składa się z elementów, takich jak:

  • obudowa, która jest częścią ochronną i która ma za zadanie izolować urządzenie pod względem termicznym i akustycznym w czasie jego pracy,   
  • wymiennik ciepła, który jest sercem rekuperatora i który jest odpowiedzialny za odzysk energii cieplnej,
  • filtry, które czyszczą powietrze wpływające do domu i sprawiają, że jest ono wolne od pyłków i zanieczyszczeń; filtry znajdują się przy otworze nawiewnym i wywiewnym,
  • wentylatory, które dzielimy na wentylatory wywiewne i nawiewne i których zadaniem jest wprawienie powietrza w ruch, gdy ciąg grawitacyjny jest za słaby,
  • sterownik, który reguluje pracę wentylatorów, temperaturę powietrza oraz jego ilość,
  • wyposażenie dodatkowe, które ma na celu poprawienie ogólnego działania rekuperatora; mogą być to dodatkowe filtry, nagrzewnica elektryczna, nagrzewnica wtórna, czujniki zabrudzenia filtrów, a także tzw. obejście letnie, czyli drugi obieg powietrza wyłączający z użytku wymiennik ciepła, gdy jest to wskazane.  

Ja już wspomnieliśmy, sercem całego układu jest rekuperator, który ma cztery króćce przyłączeniowe z podłączonymi kanałami wentylacyjnymi. Wśród nich wyróżniamy:   

  • kanał 1, czyli czerpnię, która doprowadza zimne powietrze zewnętrzne do rekuperatora,
  • kanał 2, czyli wyrzutnię, która odprowadza zanieczyszczone powietrze z rekuperatora na zewnątrz,
  • kanał 3, czyli nawiew do pomieszczeń – kanał który doprowadza oczyszczone i nagrzane powietrze od rekuperatora do pomieszczeń,
  • kanał 4, czyli wyciąg z pomieszczeń – kanał, który odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora.

Powstaje pytanie, jakie urządzenie wybrać? W ofercie znajdziemy przecież szereg rozwiązań, które różnią się przede wszystkim zastosowanym w nich wymiennikiem ciepła. Dostępne propozycje to rekuperator z wymiennikiem krzyżowym, rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym, a także rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym). W celu ustalenia, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w naszym przypadku, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.  

Rekuperacja a nasze oszczędności

Wiele osób zastanawia się też, czy rekuperacja wpływa na warunki panujące w domu. Czy jest czynnikiem podnoszących energooszczędność? I czy przyczynia się do większych oszczędności? Okazuje się, że zarówno prowadzone pomiary, jak i praktyka pokazują, że rekuperacja jest jedną z głównych podstaw nowoczesnego, ekonomicznego i przyjaznego dla środowiska budynku. Dobry system rekuperacji pozwala na realną oszczędność energii wynoszącą 30% – co oznacza zmniejszenie wydatków na ogrzewanie o niemal jedną trzecią. W połączeniu z innymi środkami, takimi jak odpowiednia izolacja, czy usunięcie mostków ciepła instalacja ta ma realny wpływ na nasz budżet.  

Rekuperacja – główne zalety 

Jednak pozytywny wpływ na nasz budżet to nie jedyna zaleta rekuperacji. Dlaczego jeszcze warto z niej skorzystać? Inne korzyści to:

  • dokładne filtrowanie powietrza z pyłków, a co za tym idzie poprawa jakości życia, szczególnie w przypadku alergików,
  • brak zanieczyszczeń z zewnątrz, takich jak dym z kominów, czy spaliny samochodów,
  • brak hałasu z otwartego okna, co staje się szczególnie uciążliwe jeśli nasz dom sąsiaduje z ruchliwą trasą, 
  • pełna kontrola nad instalacją, w tym możliwość sterowania ilością powietrza nawiewanego i wyciąganego,
  • szybkie działanie, w tym tzw. wentylacja na żądanie,
  • szybkie usuwanie wilgoci, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach, takich jak kuchnia i łazienka,  
  • szybkie usuwanie niechcianych zapachów,
  • mniejsza ilość kurzu i różnego rodzaju pyłków w pomieszczeniach,  
  • powietrze wolne od roztoczy, wirusów i bakterii,
  • brak owadów, które w przypadku tradycyjnej wentylacji są częstymi gośćmi w czasie sezonu wiosenno-letniego, 
  • możliwość skorzystania z dodatkowych funkcji takich jak chłodzenie lub dogrzewanie powietrza,
  • możliwość automatyzacji systemu przy wykorzystaniu czujników CO2 i czujników wilgoci,
  • większa wartość i standard budynków i mieszkań,
  • możliwość zastosowania w budynkach z dużymi przeszkleniami, gdzie montowane są okna bez mechanizmów przeznaczonych do otwierania. 

O czym pamiętać?

Warto pamięć, że tworzenie rekuperacji jest dużo łatwiejsze w przypadku nowych budynków, gdzie instalacja wentylacja została ujęta w planach. Takie działanie wiąże się z mniejszymi kosztami i szybszą pracą. Dzięki wcześniejszemu planowaniu może też już na początkowym etapie zrezygnować z budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej, a tym samym obniżyć ponoszone koszty.

Oczywiście wykonanie rekuperacji w budynkach już zamieszkanych również jest możliwe. W takim przypadku należy jednak liczyć się z koniecznością szeroko zakrojonych działań, obejmujących m.in. rozprowadzenie systemu kanałów wentylacyjnych w całym domu.

Nasza oferta

Widać więc wyraźnie, że rekuperacja jest niezastąpiona jeśli chcemy by nasz dom był nowoczesny i funkcjonalny. Należy jednak podkreślić, że efektywne działanie całej instalacji zależy w dużej mierze od skorzystanie z pomocy fachowców. Specjalistyczne wsparcie jest niezbędne na każdym etapie – zarówno w czasie planowania, montowania, uruchomiania, jak i ewentualnego serwisowania.  

Jeśli chcesz skorzystać z zalet rekuperacji i szukasz ekipy specjalistów, sprawdź naszą ofertę. Jesteśmy na rynku już od wielu lat, dzięki czemu zapewniamy fachowe doradztwo techniczne i pomagamy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb. Świadczymy najwyższej jakości usługi w zakresie projektowania, montażu oraz serwisu klimatyzacji, instalacji chłodniczych i systemów wentylacji na terenie Wrocławia oraz innych miast województwa dolnośląskiego tj. Świdnica, Oława, Oleśnica, Wałbrzych, Trzebnica.

Ikona adresu
Ikona telefonu